Jedną z przyczyn popularności WordPress jest fakt, że jest to oprogramowanie open-source. Na pytanie “Czy WordPress jest darmowy?”, odpowiedź brzmi “Tak”. Jednak założenie i prowadzenie strony internetowej nadal wiąże się z pewnymi kosztami. Dobrą wiadomością jest to, że możecie założyć prostą, w pełni funkcjonalną stronę internetową prawie za darmo.
Oprogramowanie open-source jest z definicji publicznie dostępne. Sam WordPress jest dostępny poprzez tzw. ogólną licencję publiczną (GPL). Ten rodzaj licencji gwarantuje:
- Możesz używać WordPress do dowolnych celów prywatnych i komercyjnych,
- Możesz modyfikować WordPress w dowolny sposób, który uznacie dla siebie za odpowiedni,
- Redystrybucja kodu źródłowego jest dozwolona,
- Masz prawo do ulepszania programu i udostępniania tych modyfikacji.
Podczas gdy oprogramowanie WordPress jest darmowe, nadal potrzebujecie kilku rzeczy aby strona WordPress działała i była dostępna w internecie. Aby to osiągnąć, trzeba, co najmniej, zapłacić za hosting i nazwę domeny.
Jednak, podczas gdy hosting i domena są jedynymi kosztami, które absolutnie trzeba zapłacić, są jeszcze inne potencjalne koszty prowadzenia stron internetowych. Coś jak kupienie samochodu w wersji podstawowej, samochód jeździ dobrze ale jak chcemy extra felgi, lakier metalik, lepsze radio to musimy zapłacić za to extra.
Oprócz serwera i domeny, gdy chcemy się wyróżnić od innych to w zależności od wymagań i umiejętności technicznych te obszary mogą podnieść koszt Waszej strony internetowej WordPress. Tymi obszarami są:
- Plugins (wtyczki), które zwiększają funkcjonalności strony, dodając nowe funkcje i opcje,
- Themes (motywy lub skórki), które pomagają dobrać wygląd i układ wizualny strony WordPress.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o konfiguracji i działaniu WordPressa, zachęcam do napisania do nas a im więcej osób zgłosi taką prośbę tym szybciej zrobimy darmowy opis lub video tutorial.